TESTIRANJE DIGITALNE PRISTUPAČNOSTI

Usklađivanje s Europskim aktom o pristupačnosti proizvoda i usluga

european accessbility act june 2025

PIONIRI DIGITALNE PRISTUPAČNOSTI

Mnoge web stranice nisu prilagođene za čitače ekrana kojima se koriste naši slijepi sugrađani ili za upravljanje samo tipkovnicom za osobe koje imaju motoričke teškoća. Osim osoba s vidljivim teškoćama, digitalni sadržaj često je neprikladan i za osobe s disleksijom ili kognitivnim teškoćama.

CRNET-u kao nositelju digitalizacije obrazovanja u Hrvatskoj iznimno je važno da su svi njihovi digitalni proizvodi pristupačni. Od 2021. Omoguru tim stručnjaka provodi testiranje svih web stranica, aplikacija te digitalnih obrazovnih materijala nastalih na projektu E-škole.

 

Ovo je bio prvi takav pothvat u Hrvatskoj pa možemo reći da smo pioniri digitalne pristupačnosti 😊

accessibility testing of education software with CARNET

Što je digitalna pristupačnost?

INKLUZIVNO DIGITALNO DRUŠTVO

Pristupačnost nije zgodna sitnica ili želja male skupine ljudi. Ona je osnovno ljudsko pravo osoba s teškoćama, koje zaslužuju poštovanje i pravedne mogućnosti da budu aktivni sudionici u društvu. Inkluzivno djelovanje osnova je modernog društva u kojem su usluge dostupne svima. Inkluzivnost nije trend, već potreba.

VAŽNOST U POSLOVANJU

Pristupačnost je osnova za razvojne timove i organizacije koje žele stvarati rješenja visoke kvalitete. Takva digitalna rješenja poboljšavaju korisničko iskustvo i zadovoljstvo ne samo osoba s teškoćama već svih korisnika. Ona poboljšavaju percepciju i brand tvrtke, potiču inovaciju te šire tržišni doseg tvrtke.

DIGITALNA PRISTUPAČNOST I UKLJUČIVO DRUŠTVO

Najveća pogreška koju ne bi trebali ponavljati je stvoriti nešto i onda otkriti da ima ograničenja u korištenju. Kao što bi bilo teško izgraditi zgradu, a onda je poslije prilagoditi, slično se događa i sa digitalnom infrastrukturom.

Potrebno je odvažno kreirati dobre primjere planiranja i uvažavanja potreba svih korisnika. Time se postavlja visoki standard inkluzivnog digitalnog okruženja u kojem je svima jednako lako pristupiti njemu važnim informacijama.

Digitalna pristupačnost osigurava ravnopravno sudjelovanje i aktivnu ulogu svih građana, veću dostupnost e-usluga i unaprijeđenje uključivog društva.

DIGITALNA PRISTUPAČNOSTI – CILJ I OSNOVNA NAČELA

Cilj je omogućiti svima bez obzira na vizualne, slušne, motoričke, kognitivne ili neurološke poteškoće da mogu:
  • percipirati informacije i sastavne dijelove korisničkog sučelja
  • upravljati korisnički sučeljem
  • razumjeti informacije i način rada korisničkog sučelja
  • pristupiti sadržaju bez obzira na tehnologiju te
  • doprinositi i stvarati u internetskom okruženju
Internet i tehnologija pružaju bitan pristup informacijama te omogućuje interakciju mnogima s teškoćama. Osobito u vrijeme kada sve više ovisimo o digitalnom svijetu.

ZA WEB PRISTUPAČAN SVIMA

Uz Omoguru Widget petina populacije lakše čita i pretražuje vaš online sadržaj.