OMO(B)LOG

Asistivna tehnologija otključava potencijal učenika s disleksijom

25 listopada, 2023
by Laura Marinović

Teškoće čitanja i pisanja za sobom donose različite izazove, no oni se uz pomoć asistivne tehnologije mogu uspješno svladati!

 

Asistivna tehnologija obuhvaća sve vrste uređaja, opreme ili programa koji pomažu ljudima s različitim teškoćama (IDEA, 2004). U kontekstu teškoća u čitanju, ovo uključuje sve alate koji čine čitanje dostupnijim, pomažu u praćenju nastave ili čine školsko gradivo manje stresnim.

 

U ovome su članku izdvojeni primjeri asistivne tehnologije koja su se pokazala učinkovitom za djecu i odrasle osobe s disleksijom.

Audiosnimanje: Pomoć pri vođenju bilješki tijekom nastave

Vođenje bilješki tijekom nastave vještina je koja može biti jako teška učenicima s disleksijom. Aktivno pisanje bilješki podrazumijeva istovremeno usmjerenu pažnju na nastavnika, izdvajanje i sažimanje bitnog te brzo zapisivanje.

 

Budući da učenici s disleksijom često sporije pišu od ostalih vršnjaka u razredu, nisu u mogućnosti zapisati sve bitne informacije. Snimači zvuka mogu biti idealno rješenje za ovaj problem! Većina pametnih telefona danas ima verziju digitalnog diktafona koji može, uz dozvolu nastavnika, snimati dio ili cijelo predavanje za učenika.

 

Učenik kasnije može nadopuniti svoje bilješke sadržajem iz audio snimke i na taj način ublažiti stres koji sigurno prati vođenje bilješki u razredu.

Vizualizatori: Alati za pomoć pri planiranju i organizaciji zadataka

Škola učenicima nosi brojne obaveze koje je potrebno dobro organizirati da bi ih uspješno odradili. To može predstavljati izazov učenicima s disleksijom. Srećom, osobe s disleksijom često imaju jaku “vizualnu stranu” i vrlo uspješno uče i pamte iz slikovnih primjera.

 

Pri organizaciji i planiranju zadataka od velike koristi mogu biti mentalne mape koje mogu vizualizirati redoslijed i odnos među zadacima i na taj način iskoristiti jake strane osobe s disleksijom. Osim toga, mogu biti iznimno korisne u vizualiziranju i sažimanju primjerice lekcije iz udžbenika.

 

Digitalne ploče također mogu biti jak saveznik učenicima s disleksijom. One dozvoljavaju slobodnu organizaciju sadržaja za učenje, dodavanje fotografija ili slikovnih prikaza, kratke bilješke ili crtanje.

omoguru vjezbanje citanja knjiznica

Alati za provjeru pravopisa i tipfelera

Pravopis obično zadaje prave muke učenicima s disleksijom. Neki programi za uređivanje teksta, poput Worda, imaju opciju automatsku provjeru pravopisa i zatipaka (“tipfelera”).

 

Platforma Ispravi.me besplatna je te nudi računalnu provjeru pravopisa. Uporaba ovakvih alata dozvoljava učeniku da se fokusira na organizaciju ideja u tekstu, umjesto da sav napor ulaže u ispravnost pravopisa.

OCR tehnologija: Iz tiskanog materijala u digitalni

Tiskani materijali, poput udžbenika ili bilješki pisanih rukom, često su teški za čitanje. OCR tehnologija prepoznaje znakove u tisku i uz pomoć umjetne inteligencije pretvara taj tekst u digitalni oblik. Na taj način može se npr. ubrzati prepisivanje teksta iz udžbenika pri izradi prilagođenih materijala za učenje. Takav tekst se onda jednostavno vizualno prilagodi vlastitim potrebama.

 

Napredne značajke Lexie aplikacije uključuju OCR tehnologiju za hrvatski, engleski te druge strane jezike. U Lexie možete uploadati (kao dokument) slike ili skenirane PDF-ove i iz njih "izvući" bitan sadržaj. Kako bi pretvaranje bilo što točnije bitno je da slika ili PDF bude dobre kvalitete.

Lexie and Omoguru Reader

Pretvaranje teksta u govor

Text to speech (TTS) odnosno tehnologija pretvaranja teksta u govor jedna je od najpopularnijih naprednih značajki Lexie aplikacije. Uz ovaj alat učenik može poslušati opsežniju lekciju u udžbeniku ili poglavlje lektire i na taj način izbjeći zamor.

 

Da učeniku ne odlutaju misli ili da ne postane pasivan slušatelj teksta, postoje i dodatne mogućnosti koje ističu riječi i redak koji se trenutno čita. Isticanje riječi ili retka osim za poboljšanje fokusa, odlični su i za razvijanje vještina čitanja.

Otključavanje potencijala i akademski uspjeh

Svi ovi alati mogu biti presudni za akademski uspjeh učenika koji teže čitaju. Međutim, neće svima odgovarati sva asistivna tehnologija – potrebno je isprobati i vidjeti koje rješenje najbolje odgovara pojedincu. Zato sve značajke Lexie možeš u potpunosti besplatno iskoristiti prvih 30 dana i zatim procijeniti želiš li ju nastaviti koristiti.

 

Pravim odabirom tehnologije možemo otključati potencijal učenika s disleksijom i osigurati mu jednake mogućnosti u školi!

Lexie
APLIKACIJA ZA UGODNO ČITANJE I UČENJE
Slušaj bilo koji tekst s Lexie. Manje stresa oko škole. Pomaže roditeljima, učiteljima i logopedima.
KREIRAJ BESPLATAN RAČUN

* Kreditna kartica nije potrebna

Saznaj SVE o Lexie